DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN %
Gaziantep

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İbrahim Berk AKP’yi böyle tarif etti
42 okunma

İbrahim Berk AKP’yi böyle tarif etti

ABONE OL
26 Mayıs 2022 12:10
İbrahim Berk AKP’yi böyle tarif etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Türk usulü ahbap çavuş kapitalizmiyle yandaş kayırma, kendini ve etrafını besleme keyfiliği…”

 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Berk ekonomi üzerine değerlendirmeler yaptı.

Partisince Ankara’da düzenlenen Mevzu Ekonomi: Çözüm Milli Ekonomi Modeli programında konuşan Berk, “Ülkeyi yöneten iktidar sıkıştığı zaman her şeyi dış güçlere bağlıyor” dedi ve şu dikkat çekici ifadeleri kullandı; “Ekonomiyi, tarımı, dış politikada yaşanan bütün olumsuzlukları dışarıya fatura etmeye çalışıyor ama ne zaman böyle azıcık dünyada olumlu bir rüzgâr eser ve bize de damlarsa onu da kendine mal ediyor. Bu gerçeği anlamak için bir karşılaştırma yapmak istiyorum. Bugün Rusya en az 800 alanda ambargoya maruz kalmış, Batı tarafından ekonomik olarak kuşatılmış ve bir savaşın içinde olan bir ülke. Parasının kıymetini düşmesini beklersiniz ama bakıyorsunuz Ruble Dolar karşısında yüzde 25, TL karşısında da yüzde 40 değer kazanmış. Demek ki neymiş, dışardan elbette güçler sizin iyi olmamanız için, zora girmeniz için uğraşacak ama siz ülkeyi yönetenler olarak bu oyunu bozmak ve kendi senaryonuzu yazmak zorundasınız. Demek ki konu ekonomiyi bilmek ya da bilmemek, ülkeyi yönetmeyi bilmek ya da bilmemekmiş.”  

 

“Yandaş kayırma, kendini ve etrafını kayırma keyfiliği”

 

Türkiye gibi ülkelerin 1980'li yıllardan sonra Neoliberal – Kapitalist bir tercihe zorlandığını belirten Berk, “Bu süreç Özal ile birlikte başladı ve bugünkü iktidar bunu biraz da Türk usulü ahbap çavuş kapitalizmiyle yandaş kayırma, kendini ve etrafını besleme keyfiliği içerisinde har vurup harman savurdu. Dolayısıyla liberal kapitalist modelle kriz dünyayı 1 vurduysa bizi onun 10 katı vurdu. Enflasyon dünyada yüzde 10 ise bizde yüzde 100-150 oldu gerçekte” dedi.

 

Altın dengeyi sağlayabilen yegâne model

 

Ekonominin 5 temel dengesi olduğunu ifade eden BTP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Berk, bunları şu şekilde açıkladı; “1- Fiyat istikrarını sağlayacaksınız yani enflasyon üretmeyeceksiniz. 2- Ekonomiyi dur kalk; böyle iki adım ileri, 3 adım geri değil sürekli büyüyen ve refah üreten bir kalkınma dinamiğine oturtacaksınız. 3- Kaliteli bir kalkınma modeliyle işsizliği çözeceksiniz, istihdamı çözeceksiniz. 4- Gelir adaletini sağlayacaksınız yani toplumun bir kesiminden diğer kesimine kaynak aktarmayacaksınız.  Zenginliği 84 milyona yayarak gelir adaletini sağlayacaksınız. 5- Döviz istikrarını ve dış ticaret dengesini bozmayacaksınız yani dünya ile rekabet edebilecek bir güce kavuşacaksınız. Şimdi dikkat edin bizi ya bunlardan birini sağlıyoruz diye kandırıyorlar diğer 4 dengeyi bozuyorlar ya da bir başka dönem geliyor. 'Biz enflasyonu düşürecektik ama hata etmişiz şimdi ekonomiyi büyüteceğiz' diyorlar, yani bir tarafını düzelttikçe dört tarafını bozuyorlar. Dünyada bu altın dengeyi sağlayabilen yegâne ekonomik model merhum hocamız Prof. Dr. Haydar Baş’ın kükreyerek söylediği Haydarizm yani Milli Ekonomi Modeli'dir.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ