DOLAR 32,5993 0.35%
EURO 34,8081 0.15%
ALTIN 2.508,890,99
BITCOIN %
Gaziantep
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kordsa Yılın İlk Çeyreğinde Global Ayak İzi ve İhracatla Güçlü Büyümesine Devam Etti
  • Atar Haber
  • Ekonomi
  • Kordsa Yılın İlk Çeyreğinde Global Ayak İzi ve İhracatla Güçlü Büyümesine Devam Etti
108 okunma

Kordsa Yılın İlk Çeyreğinde Global Ayak İzi ve İhracatla Güçlü Büyümesine Devam Etti

ABONE OL
11 Mayıs 2022 16:20
Kordsa Yılın İlk Çeyreğinde Global Ayak İzi ve İhracatla Güçlü Büyümesine Devam Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kordsa, 2022 yılının ilk çeyreğinde sürdürülebilir büyümesine devam etti. Şirket satışlarını geçen seneki aynı döneme göre 24,9 artırarak 2022 ilk çeyreğini 298,7 milyon USD (4,2 milyar TL) ciro ile kapattı. Konsolide cirosunun 95’ten fazlasını yurt dışı gelirlerden ve ihracattan elde eden Kordsa’nın, aynı dönemde FAVÖK rakamı 56,6 milyon USD (788 milyon TL), net karı ise 34,8 milyon USD (484 milyon TL) olarak gerçekleşti.

 

Lastik güçlendirmeden uzay ve havacılık sanayisine uzanan geniş bir yelpazede güçlendirme malzemeleri üreten Kordsa, yılın ilk çeyreğini güçlü bir sermaye yapısıyla kapattığını açıkladı. 2022’nin ilk çeyreğinde de sürdürülebilir büyümesine devam eden şirketin cirosu 298,7 milyon USD (4,2 milyar TL), net kârı ise 34,8 milyon USD (484 milyon TL) oldu. Aynı dönemde faiz amortisman vergi öncesi kârı (FAVÖK) ise 56,6 milyon USD (788 milyon TL) olarak gerçekleşti. 

 

Kordsa, kompozit yatırımları ile büyüttüğü portföyüyle önümüzdeki dönemde dünyanın lider ileri malzeme şirketleri arasında yer almayı hedefliyor. Bu doğrultuda, Kordsa yaptığı yatırımlarla yeni sektörlere doğru genişleme fırsatlarını değerlendirmeye devam ediyor. 

 

Şirket, geçtiğimiz yıllarda kompozit teknolojileri alanında ABD’de gerçekleştirdiği 4 şirket satın almasının ardından, İtalyan Microtex Composites firmasının çoğunluk hisselerini bünyesine katacak anlaşmaya imza attı. Avrupa doğrudan yabancı yatırımlar onayının alınması için gerekli olan kapanış koşullarının gerçekleşmesine bağlı olarak, söz konusu satın almanın 2022 yılının ikinci çeyreğinde sonuçlandırılması bekleniyor. Microtex Composites’in katılımı ile Kordsa, müşteri portföyüne süper lüks otomotiv ve motor sporları müşterilerini de dahil etmiş oldu. Bu sayede Avrupa’daki ayak izini genişleten Kordsa, müşterilerine hızlı hizmet vereceği bir üs de kazanmış oldu.

 

2022 yılının ilk çeyreğinde gösterilen büyümeden memnuniyetini dile getiren Kordsa CEO’su İbrahim Özgür Yıldırım, finansal sonuçları değerlendirerek Kordsa’nın hedeflerinden bahsetti: “Yılın ilk çeyreğinde gösterdiğimiz güçlü operasyonel performansı yılın sonuna kadar devam ettirmeyi hedefliyoruz. Tedarikçi konumunu 4 kıta ve 5 farklı ülkede yapılandıran küresel bir şirket olarak Covid-19 döneminde yaşanan zorlukların üstesinden gelmek için çalışıyoruz. Global ayak izimiz sayesinde yarattığımız alternatif tedarik zinciri rotaları ile dünya pazarında, özellikle mobilitede yaşanan talep artışını karşılıyoruz. Sunduğumuz çözümlerle pandemi dönemi sırasında ve sonrasında işin sürekliliğini sağlamayı başardık. Konsolide ciromuzun 95’ten fazlasını yurt dışı gelirlerden ve ihracattan elde ediyoruz. İleri malzeme teknolojileri şirketi olarak, gelecek günlerde güçlendirme yolculuğumuza Avrupa’ya yelken açarak devam ediyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalarda ekonomik değer yaratıyor ve doğal kaynakları sorumlu kullanarak sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyoruz."

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ