DOLAR 32,2149 0.13%
EURO 34,9827 0.01%
ALTIN 2.508,990,25
BITCOIN 2260770-1,16%
Gaziantep
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Deva Partisi Kültür, Sanat ve Turizm Politikaları Başkanı Helün Fırat:  ‘Müziğe ve hayata özgürlük istiyoruz’
  • Atar Haber
  • Gündem
  • Deva Partisi Kültür, Sanat ve Turizm Politikaları Başkanı Helün Fırat: ‘Müziğe ve hayata özgürlük istiyoruz’
90 okunma

Deva Partisi Kültür, Sanat ve Turizm Politikaları Başkanı Helün Fırat: ‘Müziğe ve hayata özgürlük istiyoruz’

ABONE OL
11 Mayıs 2022 09:20
Deva Partisi Kültür, Sanat ve Turizm Politikaları Başkanı Helün Fırat:  ‘Müziğe ve hayata özgürlük istiyoruz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEVA Partisi Kültür Sanat ve Turizm Politikaları Başkanı Helün Fırat, pandemi gerekçesiyle getirilen müzik yasağının saat 01.00’e çekilmesine tepki gösterdi. Bu uygulamaların ideolojik olduğunu vurgulayan Fırat, müzik yasağının tamamen kaldırılmasını talep etti. Fırat açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

‘Dalga geçer gibi bir kararla 1 saat esnetildi’

“Pandemi gibi sancılı bir dönemde en büyük zorluğu sahne sanatları ve mekân işletmeleri yaşadı. Ekmeğini müzik ve sahne sektöründen kazanan 100’ü aşkın insanın geçim sıkıntısıyla yaşamına son verdiği bu acımasız sözde destek ortamında pandeminin tüm yaralarının sarılması, insanlar normal yaşamlarına dönerken gece 00.00 yasaklarının tamamen kaldırılması bekleniyordu. Ancak hükûmet dalga geçer gibi bir karar alarak yasakları kaldırmak yerine sadece 1 saat esnetti.”

 

‘Hangi akıl müzik yasaklarının topluma faydası olacağına inanabilir?’

“HES kodlarının ve maskelerin hayatımızdan çıkarıldığı, fazlasıyla rahatlama sağlanan bu dönemde hangi akıl gece 01.00’den sonra uygulanacak müzik yasaklarının topluma faydası olacağına inanabilir? Tüm beklentilere rağmen yasakların sadece 1 saat esnetilmesi kamuoyunun aklıyla dalga geçmekten bir anlam taşımamaktadır.”

 

‘Müzikli mekanlarda çalışma saati sınırlaması hukuka aykırıdır’

“Diğer yandan defaatle belirttiğimiz gibi; müzikli mekânlara çalışma saati sınırlaması getirilmesi hukuka aykırıdır. Her şeyden önce Cumhurbaşkanı veya İçişleri Bakanı’nın müzikli mekânlara çalışma saati kısıtlaması getirme yetkisi yoktur. Müzikli mekân sahiplerinin anayasal hakkı olan çalışma hürriyetlerinin ölçüsüz bir biçimde sınırlandırılması anayasal bir suçtur. Anayasal suçları işle sıradan bir rutine çevirenlerin bundan vazgeçmesini ve sektörün hakkının teslim edilmesini acilen talep ediyoruz.

 

‘Yüzbinlerce insan evine ekmek götürme derdiyle boğuşuyor’

“MÜYORBİR, MESAM ve MSG gibi meslek birliklerinin çağrısına destek veriyor, yanlarında duruyoruz. Toplumun hayat tarzını şekillendirmek üzere inatla yapılan bu dar bakışlı kısıtlamalar yüzbinlerin yaşamını etkiliyor. Yüzbinlerce müzisyenin yanı sıra, ses-ışık sistem firmaları, canlı müzik mekânları, ikram şirketleri, servis hizmetleri çalışanları, güvenlik firmaları başta olmak üzere bu iş yerlerinde çalışan yüzbinlerce insan evine ekmek götürme derdiyle boğuşuyor.”

 

‘Yasakların tamamen kaldırılmasını talep ediyoruz’

“Sorunun çözülmesi için daha önce de çağrıda bulunduk ve çözüm önerilerimizi sunduk fakat mevcut hükûmetin ifade ve yaşam tarzı özgürlüğüne bakış açısı, sektörden ekmek yiyen yüzbinlerce ailenin hayatlarını eziyete çevirmeye devam ediyor. Bir kez daha gerekenin yapılmasını ve yasakların tamamen kaldırılmasını talep ediyor, müziğe ve hayata özgürlük istiyoruz. Konunun sonuna dek takipçisi olacağız.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ