DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2168266-0,67%
Gaziantep
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ebelik alanındaki bilimsel konular uluslararası platformda ele alındı
  • Atar Haber
  • Sağlık
  • Ebelik alanındaki bilimsel konular uluslararası platformda ele alındı
129 okunma

Ebelik alanındaki bilimsel konular uluslararası platformda ele alındı

ABONE OL
9 Mayıs 2022 08:40
Ebelik alanındaki bilimsel konular uluslararası platformda ele alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi ve Moğolistan Ulusal Tıp Bilimleri Üniversitesi işbirliği ile   “2. Uluslararası Araştırma ve Uygulama Kongresi” gerçekleştirildi.  

 

Ulusal Ebelik Haftası ve Dünya Ebeler Günü, tüm dünyada farklı kurumlar tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü ve Moğolistan Ulusal Tıp Bilimleri Üniversitesi Darkhan-Uul Tıp Fakültesi iş birliği ile Ulusal Ebelik Haftası ve Dünya Ebeler Günü dolayısıyla   “2. Uluslararası Araştırma ve Uygulama Çevrimiçi Kongresi” yapıldı. Ebelik alanındaki bilimsel konuları uluslararası platformda ele alan kongre, sağlık kurumlarında çalışan ebeleri, ebelik öğrencilerini ve akademisyenleri bir araya getirdi. Kongre,  “Ebelik Mesleğinde 100 Yıllık İlerleme” teması ile düzenlendi.

 

Ebe akademisyenlerin ve Obstetri-Jinekoloji uzmanlarının ebelik ve üreme sağlığı konularını ele aldığı kongrenin açılış konuşmalarını Moğolistan Ulusal Tıp Bilimleri Üniversitesi Darkhan-Uul Tıp Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Bayasgalanmunkh Baatar ve Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asiye Durmaz Akyol yaptı.

 

Yurt içinden ve dışından bilim insanlarının katıldığı kongrede; doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası ebelik hizmetleri, anne ve çocuk dostu çevre, üreme sağlığı, karşılanmayan aile planlaması gereksinimi, adölesan üreme sağlığı, bağışıklama, ebelik tarihi gibi konularda sunumlar yapıldı. EÜ  Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ummahan Yücel, “Türkiye’de Ebelik Tarihi” başlıklı sunumu ile ülkemizdeki ebelik eğitiminin 180 yıllık köklü tarihine dikkat çekti. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Üreme Sağlığı Program Koordinatörü Dr. Gökhan Yıldırımkaya, Uluslararası Perspektiften Üreme Sağlığı ve Ebelik konusunda bilgiler verirken, Avrupa Ebeler Birliği ve Türkiye Ebeler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Burcu Yurtsal ise “100 Yıllık İlerleme” temasını katılımcılarla paylaştı. Moğolistan Ulusal Tıp Bilimleri Üniversitesi akademisyenleri ile Endonezya, Moldova, Moğolistan, Rusya, Çin ve Meksika’dan katılan akademisyenler sözel bildiriler sundu.  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ