DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21549041,93%
Gaziantep
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Fujitsu, Uzay araştırma kurumlarının kullanımı için uzay enkazını haritalamak ve analiz etmek için yeni teknoloji geliştirdi
  • Atar Haber
  • Teknoloji
  • Fujitsu, Uzay araştırma kurumlarının kullanımı için uzay enkazını haritalamak ve analiz etmek için yeni teknoloji geliştirdi
134 okunma

Fujitsu, Uzay araştırma kurumlarının kullanımı için uzay enkazını haritalamak ve analiz etmek için yeni teknoloji geliştirdi

ABONE OL
10 Mayıs 2022 10:00
Fujitsu, Uzay araştırma kurumlarının kullanımı için uzay enkazını haritalamak ve analiz etmek için yeni teknoloji geliştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni analiz sistemi, JAXA'nın da içinde bulunduğu birçok uzay araştırma ajansının “Uzay Durumsal Farkındalık Sistemlerinde” önemli bir rol oynayacak

 

Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), uzay atıklarının yörüngesel rotalarını hesaplamak için "Uzay Durumsal Farkındalık Sistemi" (SSA sistemi) ile birlikte kullanılmak üzere yeni bir analiz sistemini geliştirildiğini ve devreye alındığını duyurdu.  JAXA, uzay atıklarının yörüngesini hesaplamak ve JAXA uydularının yolu ile karşılaştırmalı analiz yapmak için radar ve optik teleskoptan gözlem verilerine dayanarak etkili uzay atığı gözlem planları oluşturmak için bu yeni teknolojiyi kullanacak. Sistemin uydulara yaklaşan uzay atıklarını tespit etmesi durumunda, JAXA'daki operatörleri risklere hızlı bir şekilde yanıt vermede destekleyecek ve tahmin edilen bir çarpışma olasılığını ve gerekli rota değişikliklerini otomatik olarak hesaplayarak uzay atığıyla olası çarpışmaları önleyecek.

 

Fujitsu, uzayın güvenli ve sürdürülebilir gelişimi için oluşturduğu analiz sisteminin doğruluğunu daha da geliştirmeyi hedefliyor.

 

Dünya'nın ötesinde sürdürülebilir kalkınmanın geleceğine acil çözüm arayışı

Roket fırlatmalarından kaynaklanan döküntüler, hizmet dışı bırakılan uydular ve gezegenimizin etrafındaki yörüngede oluşan patlama veya çarpışmalardan kaynaklanan diğer yapay nesnelerin parçaları gibi parçalardan oluşan uzay atığı, dünyamızın dışında planlanan sürdürülebilir kalkınmanın geleceği için giderek daha ciddi bir sorun teşkil ediyor. Uzmanlar, şu anda uzayda gezinen enkaz parçalarının sayısının 100 milyondan fazla olduğunu ve bu sayının giderek artmaya devam ettiğini tahmin ediyor. Uzay atığı, Dünya çevresinde saniyede 7 km'den daha yüksek hızlarda hareket edebiliyor ve bu halleriyle uzayda yer alan yaklaşık 12.000 yapay uyduya ciddi hasar verecek kadar büyük bir sorun teşkil ediyor. Bu durum, hava durumu tahminleri, afet izleme ve haritalama uygulamalarında vazgeçilmez bir rol oynayan uydu altyapısı  için ciddi bir risk oluşturuyor.

 

Fujitsu, 1990'ların başından bu yana, Hayabusa2 asteroit probu ve diğer önemli projelerde de kullanılan yörünge belirleme teknolojisini (mevcut SSA sisteminin öncüsü) kullanan uzay enkazı gözlemi için yepyeni bir teknoloji geliştirerek JAXA'nın bu sorunu çözmeye yönelik çabalarını destekliyor. 

 

Fujitsu, aynı zamanda Hayabusa2 asteroit probu ve diğer önemli projelerle birlikte kullanılan ybit belirleme teknolojisini (mevcut SSA sisteminin öncüsü) kullanan alan döküntü gözlemi için teknoloji oluşturarak 1990'ların başından beri bu sorunu çözme çabalarında JAXA'yı destekliyor.

 

Fujitsu, bu çabanın son dönüm noktasında yörüngedeki atık parçalarını doğru bir şekilde izlemek ve yapay uydularla çarpışmalarını önlemek için hareketlerini tahmin etmek üzere yüksek hassasiyetli yörünge hesaplamaları için pratik bir analiz sistemi geliştirdi. 

 

Yeni system nelerden oluşuyor?

JAXA’nın SSA sistemi; bir radar, bir optik teleskop ve Fujitsu tarafından geliştirilmiş bir analiz sisteminden oluşuyor. Analiz sistemi SSA sisteminin temelini oluşturuyor ve JAXA’nın sistem operatörlerinin etkili alan atık gözlemi, edinilen gözlem verilerinin yönetimi ve yörünge izleme hesaplamalarının analizi hakkında planlar oluşturmalarına olanak tanıyarak, uydulara yaklaşan döküntülerin algılanmasını ve çarpışmalarının önlemesini destekliyor. Analiz teknolojisinin özellikleri aşağıdaki gibidir.

 

1. Optimum gözlem planları ve gözlem veri işleme kapasitesinin geliştirilmesi yoluyla çarpışma risklerinin zamanında belirlenmesi

 

SSA sistemini daha da geliştirmek için tasarlanan JAXA'nın yeni radarı, daha küçük nesneleri yakalamak ve günde yaklaşık 10,000 nesneyi (geleneksel radarların 10 katından fazla) gözlemleyebiliyor. (2) 

 

Buna ek olarak, analiz sisteminin işlem kapasitesi, büyük miktarlara ulaşan gözlem verisinin zamanında işlenmesini sağlamak ve JAXA'nın uydu operatörlerine tahmini bir çarpışma olasılığı hakkında gerekli bilgileri ve uzay atıkları ile olası çarpışmaları önlemek için rota değişiklikleri sağlayarak hızlı risk değerlendirmesini desteklemek için 50 kattan fazla artırıldı.

 

2.Sistem operatörleri üzerindeki rutin görevlerin otomasyonu ve çalışma yükünün azaltılması

Fujitsu, sistem operatörlerinin gittikçe artan gözlem ve süreçle ilgili operasyonel yükünü azaltmak amacıyla bugüne kadar elde hesaplanan gözlem planlarının oluşturulması ve gözlem veri işlemesi gibi rutin işleri otomatik hale getiren yeni bir fonksiyon geliştirdi. 

 

Operasyonel yükün azaltılması ve analiz sisteminin verimliliğinin artırılması sayesinde operatörler, işleme sonuçlarını doğrulamaya ve acil durumlara yanıt vermeye odaklanabilecek.

 

3. Japon hükümetinin SSA sistemi ile bağlantısı

Yeni analiz sistemi Jaxa'nın SSA sistemine ve gözlem verilerini paylaşmak için Japon hükümeti tarafından işletilen ve yönetilen SSA sistemine bağlanabiliyor. Bu sayede operatörler Japon hükümetinden gelen gözlem taleplerine kolaylıkla cevap verebilecek ve verimli gözlemler yapabilecekler.

 

Gelecek planları 

Fujitsu, ileriye dönük olarak analiz sisteminin doğruluğunu geliştirmeye devam edecek ve JAXA'nın "uzayı görünür kılma" çabalarına katkıda bulunacak.

 

Fujitsu, JAXA da dahil olmak üzere bir çok uzay araştırma kurumunun ihtiyaç duyduğu verileri sağlayarak gelecekteki uzay araştırmaları ve uzay yolculuğu projelerini desteklemek ve nihayetinde uzayın güvenli ve sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak için yeni teknolojiler geliştirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ