DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2166032-1,00%
Gaziantep
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

11 Yaş Grubu Öğrencilere Çevre Bilinci; Sıfır Atıkla Daha Hafif Dünya Projesi
  • Atar Haber
  • Eğitim
  • 11 Yaş Grubu Öğrencilere Çevre Bilinci; Sıfır Atıkla Daha Hafif Dünya Projesi
181 okunma

11 Yaş Grubu Öğrencilere Çevre Bilinci; Sıfır Atıkla Daha Hafif Dünya Projesi

ABONE OL
5 Mayıs 2022 23:50
11 Yaş Grubu Öğrencilere Çevre Bilinci; Sıfır Atıkla Daha Hafif Dünya Projesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yıllarda hayatımıza giren ve gerek çevre bilincini,  gerek ekonomik anlamda finansal sektörü yakından ilgilendiren “Sıfır Atık” ve “Geri Dönüşüm” kavramları, daha yaşanabilir bir doğa, geri dönüştürülebilir materyallerle üretilen ürünlerin ayrışmasının sağlanması, çıktıların birden fazla alanda kullanılmasını hedefliyor.

 

                              ‘ SIFIR ATIKLA DAHA HAFİF DÜNYA’  eTwinning PROJESİ

 

 İstanbul-İzmir-Antalya-Ankara-Kayseri ‘ den 7 okul, 10 öğretmen ve 250 öğrenci ile hayata geçirilen proje ile geri dönüşüm, sıfır atık, çevre bilinci sadece kavramsal olarak değil, yapılan interaktif uygulama ve geri dönüştürülebilir malzemelerden yeni ürünler oluşturma etkinlikleri ile daha  geri dönüşümü zihinlerde daha somut ve kalıcı bir hale getiriyor.

 

PROJEYE KATILAN ÖĞRETMENLERİMİZ

Sertan UZUN-             Yıldıztabya İlkokulu-Gaziosmanpaşa İSTANBUL

Derya ZEYTİNCİ          Bekirsami Dedeoğlu İlkokulu Gaziosmanpaşa/Istanbul

Nihal Ertaş                   Güzeltepe İlkokulu   Çiğli İzmir

Enise Cesur-                Bekir Sami Dedeoğlu İlkokulu Gaziosmanpaşa/İstanbul

Meral OCAKÇI-            Bekir Sami Dedeoğlu İlkokulu-Gaziosmanpaşa-İSTANBUL

Serkan KÜÇÜK            Yıldıztabya İlkokulu-Gaziosmanpaşa/İSTANBUL

FİRDEVS AKSAKAL    Şehit komando Onbaşı Mükremin Başaran İlkokulu Gölbaşı

SEVİL TATAR              Ünsal İLKOKULU  Kepez Antalya

FERHAN KARA            Fatih Sultan Mehmet Han İlkokulu Melikgazi Kayseri

Şenol ÇAKIR                Zekiye Has İlkokulu / Kocasinan / KAYSERİ

 

İstanbul Yıldıztabya İlkokulu Müdürü Sertan UZUN ve İstanbul Bekir Sami Dedeoğlu İlkokulu Sınıf Öğretmeni  Derya ZEYTİNCİ  koordinasyonunda sürdürülen proje ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Proje Kurucularından  Derya ZEYTİNCİ; “Projemiz israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya azaltılması, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesidir. 7-11 yaş grubunu hedefleyen projemizle öğrencilerin dünyamızın sınırlı doğal kaynaklarını korumayı, var olan kaynakların geri dönüştürülebilir ve verimli kullanmalarını sağlayarak, sıfır atık, tasarruf ve çevre bilincini konularında farkındalık kazanmalarını ve çevre ile doğa dostu çözümler getirmelerini amaçlamaktayız.” dedi.

 

Projenin İzmir ortağı İzmir Çiğli  Güzeltepe İlkokulu sınıf öğretmeni Nihal ERTAŞ; “Sıfır Atıkla Daha Hafif Dünya Projemiz sayesinde, öğrencilerimiz sıfır atığın ve geri dönüşümün önemini anladılar. Geri dönüşüm tasarımları yaptılar. Çevre mühendislerinin online verdikleri eğitim seminerlerine katıldılar. Geri dönüşüm kutusu tasarımı yaptılar. Bitki tohumundan çiçek, sebze  vb. yetiştirdiler. Bu proje yaparak yaşayarak öğrenme ve eğlenerek öğrendiler.” dedi.  

 

İzmir yerelinde afet bilinci, çevre ve iklim farkındalığı üzerine faaliyet yürüten İZ-AFED (İzmir Afet Bilinci, Çevre ve İklim Farkındalığı Derneği)  olarak biz de;  faaliyet alanımız olan çevre ile ilgili bu projeyi çok önemli buluyor ve destekliyoruz. Projede görev alan tüm öğretmen ve öğrencileri yürekten kutluyoruz  Davetimiz üzerine projeye katkı sunan İzmir Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne ve İl Müdürlüğünü temsilen Çevre Mühendisi Leman EROL’a, “sıfır atık ve çevre bilinci” üzerine yaptığı güzel sunum için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

 

Doğal kaynakların hızla tüketildiği ve kullanılamaz hale geldiği, iklim krizinin tehlikeli yüzünü iyice gösterdiği bir dönemde çevre bilinci, gezegenimizin geleceği için son derece önemlidir. Bu bilincin özellikle çocuklara aşılanması çok daha önemli ve umut verici. Çünkü; biz, dünyayı atalarımızdan miras değil, torunlarımızdan ödünç aldık. Bu emaneti  en temiz ve yaşanabilir şekilde gelecek kuşaklara teslim etmekle yükümlüyüz. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ