DOLAR 32,8340 0.19%
EURO 35,2430 0.42%
ALTIN 2.447,30-0,43
BITCOIN 21944700,57%
Gaziantep
33°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Kızılay’ın “İyilikte Buluşmak” Sergisi İstanbul Havalimanı’nda Sanat Severlerle Buluştu
  • Atar Haber
  • Kültür Sanat
  • Kızılay’ın “İyilikte Buluşmak” Sergisi İstanbul Havalimanı’nda Sanat Severlerle Buluştu
99 okunma

Kızılay’ın “İyilikte Buluşmak” Sergisi İstanbul Havalimanı’nda Sanat Severlerle Buluştu

ABONE OL
9 Mayıs 2022 06:30
Kızılay’ın “İyilikte Buluşmak” Sergisi İstanbul Havalimanı’nda Sanat Severlerle Buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Salgından doğal afetlere, savaşlardan kuraklık konularında Kızılay ve Kızılhaç gönüllülerinin çalışmalarını yansıtan 26 fotoğrafın yer aldığı sergide konuşan Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Burada 26 farklı ulusal cemiyetten iyilik öyküsünü sergiliyoruz. Her birisinin farklı farklı iyilik hikayeleri var. Sizlerde burayı ziyaret ettiğinizde kendi ülkelerinizin kendi gönüllülerinizin hikâyelerini göreceksiniz. Burada paylaşacağınız görüntülerle dünyaya da iyilik mesajlarını verebilirsiniz” diye konuştu.

 

Kurulduğu 11 Haziran 1868 tarihinden bu yana, ülkemizde ve tüm dünyada, Türk milletinin merhamet ve yardımseverliğinin en somut karşılığı olan Kızılay, iyilik hareketini “İyilikte Buluşmak- Meeting in Kindness” sergisinde gözler önüne serdi.  8 Mayıs Dünya Kızılay-Kızılhaç gününde İstanbul Havalimanında özel bir sergi açılışı gerçekleştiren Kızılay, dünya genelinde Kızılay ve Kızılhaç derneklerinde çalışan gönüllülerin çalışmalarını sanatseverlerin beğenisine sundu. Açılışa Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, Uluslararası Kızılhaç Komitesi Genel Müdür Yardımcısı Robert Mardini, İstanbul Havalimanı Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Büyükkaytan ve davetliler katıldı. 

 

Açılışta konuşan Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılhaç- Kızılay Hareketi'nin kurucusu Henry Dunant'ın doğum günü olan 8 Mayıs'ın önemine dikkat çekti. Kınık, “Kızılay ve Kızılhaç fikri dünyanın bütün ülkelerinde bütün coğrafyalarında din, dil, ırk, coğrafya ayırt ekmeksizin aynı değerlerle aynı hedeflerle ve aynı vizyonla hareket eden gönüllü iyi insanların iyiliği yaymaya çalışan insanların günü. Bugün on beş milyon aktif gönüllüsüyle dünyanın 192 ülkesinde savaşlarda, kıtlıklarda, yoksulluklarda, covid gibi küresel pandemiler de çalışan, bunun için insanlığın ıstırabını dindirebilmek için faaliyet gösteren milyonlarca gönüllümüz yüzbinlerce profesyonel çalışanımız yüzbinlerce şubemiz ulusal cemiyetlerimizin birimleri bugün kendi yaptıklarıyla kendi çabalarıyla gurur duyuyorlar” diye konuştu. 

 

Kendi Ülkelerinizin hikayelerini göreceksiniz

Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Burada 26 farklı ulusal cemiyetten iyilik öyküsünü sergiliyoruz. Her birisinin farklı farklı iyilik hikayeleri var. Farklı farklı anlatıları var ama hepsinin yüzünde aynı insancıl gülümseme ve merhamet var. Sizlerde burayı ziyaret ettiğinizde kendi ülkelerinizin kendi gönüllülerinizin hikâyelerini göreceksiniz. Dolayısıyla burası bu hafta boyunca ziyarete açık olacak. Burada paylaşacağınız görüntülerle dünyaya da iyilik mesajlarını verebilirsiniz. Bugün 8 Mayıs Dünya Kızılhaç ve Kızılay Günü ve bütün iyi kalpli insanları Kızılay ve Kızılhaç hareketine gönüllü olmaya destek vermeye davet ediyoruz” dedi.

 

Fark Yaratmaya Çalışıyorlar

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Genel Müdür Yardımcısı Robert Mardini konuşmasında 15 milyondan fazla gönüllünün çalışmalarının kutlanmasının önemine dikkat çekti. Mardini, “Bu hareketin temel amaçları arasında savaş, çatışma, kriz ve doğal afetlerde haysiyet, Her yıl bir günün hareket içerisinde olan farklı ülkelerde çalışan 15 binden fazla gönüllünün çalışmalarını kutlamak için kutlanmasını önemsiyorum. Bu gönüllüler yeri geldi mi cephenin en önünde sellerle, kuraklıkla, depremlerle, doğal ve teknolojim afetlere karşı erkek-kadın ve çocukları koruyor. Yazın Akdeniz havrasında gördüğümüz yangınlarda Türkiye de ağır bir şekilde etkilendi. Mülteciler konusunda haysiyet koruyan, hareket halinde olanları korumak görevlerimiz arasında. Bu noktada Ukrayna’da yaşanan uluslararası çatışma sonucunda Ukrayna Kızılhaç’ı, diğer Kızılhaç ve Kızılay’lar, Türk Kızılay,IFRC ve ICRC güçlerini birleştirerek bir fark yaratmaya çalıştıklarını görüyoruz” dedi. 

 

İGA Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Büyükkaytan ise dünyanın dört bir yanından gelenlere ev sahipliği yapan İstanbul Havalimanı'nda Kızılay'ın ve Kızılhaç'ın çalışmalarını buluşturuyor olmanın kendileri için çok değerli olduğunun altını çizdi. Kızılay’ın “İyilikte Buluşmak” sergisi sanat severler için 1 hafta boyunca açık kalacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ